Nowe taksy adwokackie i radcowskie są wyższe o 100 proc.

W przypadku sporów cywilnych, jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 500 zł, to zapłacimy 120 zł opłaty za zastępstwo procesowe. Wcześniej było to 60 zł. Ale gdy spieramy się o ponad 200 tys. zł, to wyniesie ona 14,4 tys. zł (też dwa razy więcej niż wcześniej). W postępowaniach rodzinnych, takich jak rozwód, zapłacimy 720 zł lub 1080 zł, jeśli sąd orzeka o spowodowaniu rozkładu pożycia. Postępowanie o alimenty - 120 zł.

Wzrosły też opłaty w sądzie pracy. Podstawowa stawka wynosi 360 zł, np. za proces o rozwiązanie umowy o pracę. Do tej pory płaciliśmy 60 zł. Ale jeśli sprawa dotyczy wynagrodzenia, to jest to 75 proc. stawki liczonej od wysokości zaległego wynagrodzenia.

Dwukrotnie zwiększone zostaną też stawki w postępowaniu karnym oraz sądowo-administracyjnym czy w sprawach o np. rejestrację spółki. A najbardziej "zdrożała" ochrona dóbr osobistych i praw autorskich.

Wyższe będą również opłaty związane z postępowaniami egzekucyjnymi. Za skargę na czynności komornika trzeba będzie uiścić 240 zł (aż trzy razy więcej niż dotychczas), a za klauzulę wykonalności - 120 zł. A jeśli się ktoś się odwoła, też zapłaci podwójnie.

« Wszystkie aktualności